gototopgototop

Vnitřní a venkovní bazény

Bazény

Bazény


Proč mít bazény

 

bazényBazény se v současné době staví téměř v každém větším domě. Ať už jako zahradní bazény nebo vnitřní bazény v bazénové hale. Plavání je sport, který nelze nahradit jinou pohybovou aktivitou. Střídavé zatěžování a uvolňování jednotlivých patrií těla působí příznivě na jejich vývoj a způsobuje jejich rovnoměrné rozvíjení. Vodní prostředí má také pozitivní vliv na funkci krevního oběhu, snižuje se tepová frekvence, harmonizuje se dýchání. Odlišné teploty vzduchu a vody otužují celý organismus a působí tak preventivně proti nejrůznějším chorobám.V současné době se bazény stávají samozřejmou součástí vybavení rodinných domů, kde vytváří prostředí vhodné ke každodenní relaxaci.


bazény
Vnitřní bazény x venkovní bazény


Je to otázka jak finanční, tak i možnosti vlastního umístění v budově nebo na pozemku. Z hlediska využití jsou vnitřní bazény užívány celoročně, zatím co venkovní zahradní bazény lze užívat zpravidla od dvou do pěti měsíců. To je dáno způsobem ohřevu vody a zastřešení či zakrytím. Z našeho pohledu se nám zdá, že nejlepší kombinace je vnitřní bazén, který je umístěn do bazénové haly, kde je jedna stěna koplet prosklená a dá se v případě pěkného počasí otevřít. Další možností je již zmiňované zastřešení venkovních bazénů. Zastřešením se zabýváme v samostatné sekci MOBILNÍ ZASTŘEŠENÍ pro bazény.

Před pořízením bazénu je vhodné konzultovat Vaše možnosti s odbornou firmou, která Vám ráda poradí s výběrem jak typu, tak i umístění vlastního bazénu. Také se nesmí zapomenout na další příslušenství k bazénům. Např. vnitřní bazény potřebují odvlhčovače, zakrytí bazénů, vytápění ...

Bazény - montáž a stavební příprava připravenost
Výkopové práce pro bazén

Bazény stejně tak jako každá jiná stavba potřebují důkladnou přípravu a výběr místa. Před vlastním výkopem je nutno vytyčit stavební jámu s přihlédnutím k okolnímu prostředí, zvláště k typu zeminy, druhu a velikosti bazénu. Po vytyčení přijde na řadu vlastní výkop, který se dnes většinou provádí menší stavební mechanizací např. UNC, nebo větší mechanizací kolové bagry, nebo v nouzi i ručně. Dočištění stavební jámy se většinou provádí ručně. Je nutné také počítat s odvozem zeminy na skládku popř. rozhrnutím zeminy po pozemku.

Betonování a armování konstruk
ce bazénu

Způsob betonování bazénu je odvozeno od typu bazénu. V každém případě je nutno u jakéhokoliv bazénu zajistit dostatečně armovanou konstrukci. (železobetonová deska stavební připrava pro bazény+ stěny). Např. také polystyrenové ztracené bednění - tvarovky ( bloky )je vhodná stavební konstrukce stěn. Dají se také použít. betonové tvárnice. Musí se předem počítat s osazením dílů pro instalaci bazénového potrubí a dalších doplňků včleněných do konstrukce bazénu (trysky, výpust, skimmer, světla, protiproudy atd.). Pro tyto díly se buď nechají připravené otvory v konstrukci, nebo se mohou zabetonovat přímo při betonování konstrukce. Betonová deska je u většiny bazénů stejná, různé postupy jsou až u betonování stěn. Bazény jsou rozděleny na několik druhů: fóliové, plastové, laminátové, keramické atd. U fóliových bazénů je potřeba zajistit, aby stěny a dno byly dostatečně hladké.

foliové bazény
Osazení vnitřku bazénu


Po dočištění betonové vany, přichází na řadu vlasní montáž vnitřku bazénu. Bazény se osadí trubními rozvody, poté se nalepí na dno a stěny speciální geotextilie. Pak přichází na řadu fóliování povrchu bazénu. Fólie jsou většinou v pásek o šířca 1,65 nebo 2,05m. Jako první se provádí dno, poté přijdou na řadu stěny, schody ... Po obvodu se osadí instalační plechy, na které se pak horkým vzduchem přivařuje fólie. Tato technologie zaručuje dokonalou těsnost jak v samotných spojích, tak i v propojovacích dílech (výpust, skimmer atd.). Proto je také možno na vodonepropustnost fólie poskytovat záruku 10 let. Nakonec se usadí a utěsní všechny propojovací díly.

filtr a protiproud
Montáž technologie

Technologie (filtr, čerpadla, osvětlení, ohřevy, protiproudy a další) se umisťuje pokud je to možné do prostorů budovy (sklep, garáž, jiné techn. místnosti ...), nebo je možné ji osadit do šachty vedle bazénu. Tuto šachtu je vhodné izolovat proti vodě a zabezpečit i tepelnou izolaci.

Některé informace a stavební připravenost + výkresy můžete nalézt také v sekci ke stažení.

Technologie a příslušenství pro bazény
Technologií bazénu je myšleno veškeré zapojení pro správnou činnost bazénu.

 • písková filtrace
 • ohřevy pro bazény (i solární)
 • protiproudy a trysky
 • osvětlení
 • žebříky, schůdky, schodiště
 • desinfekční přístroje (desinfekce solí)
 • vysavače
 • kartáče a síťky
 • testry a tablety
 • kryty bazénů
 • odvlhčovače a klimatizace
atd.Výkon filtrace se určuje většinou podle objemu bazénu s přihlédnutím na provozní podmínky - na obr. je kompl. filtrace s šesticestným ventilem, čerpadlem a filtr. nádobou s vrchním plněním.

filtr a čerpadlo

Protiproudy pro bazény se dodávají v různých výkonech a typech, skládají se z čela, prostupu stěnou a čerpadla (u vestavěných), případně z krabice a čerpadla (u závěsných). Každý druh má své výhody a nevýhody. U nových bazénů se používají více vestavěné protiproudy, pro dodatečnou montáž se používají závěsné. Vestavěné protiproudy se umisťují do šachty, závěsné se pouze zavěsí za okraj bazénu.protiproud pro  plánované bazény
protiproud pro  opravovaný bazén
Skimmer - slouží pro odvod vody k filtraci a čerpadlu. Je v něm umístěno sítko pro sběr nečistot. Napojuje se přes něj vysavač. Výběr typu skimmeru je poměrně důležité, protože tím předejdete možným problémům např. s osazováním bazénového lemu, další dlažby, ev. při betonování. (výběr podle tloušťky stěny - při stěně 25cm doporučujeme skimmer s dlouhým, případně s extra dlouhým hrdlem)
 skimmer
Bezpečnostní osvětlení 300W / 12V - umocňuje pocit z večerního koupání, prosvětluje okolí bazénu. Ke světlu se prodává navíc propojovací hadice, propojovácí krabice do dlažby, kde se spojí kabel od světla a kabel od trafa. Dále pak bezpečnostní transformátor, který je možno umístit do šachty pro technologii, případně do místnosti pro technologii.

 osvětlení bazénu

Žebřík - dodávají se různé druhy a velikosti podle potřeb a prostoru okolo bazénu.Výhody žebříku oproti schodišti jsou jak finanční, tak i z hlediska prostoru (zabírají méně místa). Naopak schodiště jsou zase pohodlnější zvláště pro starší osoby.

 žebřík pro bazény
Hlava ručního vysavače - spolu s hadicí a teleskopickou tyčí základní nutnost ke každému bazénu. Kromě ručních vysavačů jsou různé poloautomatické vysavače s napojením přes skimmer na pískovou filtraci a také plně automatické vysavače s vlastním vysávacím mechanismem.


ruční vysavač

Potřebujete relax? Co třeba hra ruleta online? Hrát i bavit se, je v našem casinu možné i zdarma.
Návštěvnost


TOPlist

Odkazy


Infrapenely

Moderní způsob vytápění pomocí infrapanelů.

Virtuální sídlo pro firmy

Sídla pro firmy a živnostníky v Brně a Praze. Virtuální trvalé pobyty.

Odkaz zde?

Chcete odkaz zde? Kontaktujte nás na AliasProfiCZ()gmail.com

Vyhledávání


KontaktyLumír Konečný
Tel.: 603 869 293
lum.konecny (zav) gmail . com

Kancelář:
Potocká 7, Brno Kohoutovice

Otevřeno:
středa 13.00 - 15.00
(po dohodě i jindy)

Náhodný obrázekCopyright www.abc-bazeny-sauny.cz | Podmínky použití stránek a možnost citací textů ze stránek. | Reklama na poradenském fóru
Veškerý obsah je chráněn autorskými právy.