gototopgototop

Favourites Create PDF Email Tisk

Infrakabiny ("infrasauny") x sauny - uvedení na pravou míru.

Author:
Date added:
Neděle, 21 Březen 2010
Last revised:
never
Hits:
7953
Rating:
 
Vote for this:
Good - Bad
favoured:
0 Favour

Answer

Antonín Mikolášek, nestor saunování v česku
30/11/05:

Jaké jsou rozdíly mezi vystavení se infračervené radiaci v infrakabině a saunové kabině

soudě podle údajů v reklamních materiálech, mají stále mnozí výrobci, prodejci a přívrženci teplodárných zdrojů potíže s odlišením věcné podstaty a působení fyziologického vlivu infračervené radiace (dále ir), ke které dochází po pobytu člověka jak v saunové kabině, tak v ohřevné kabiné s infrazářiči (dále infrakabině). Jednou z forem transportu tepla na člověka je infračervená radiace a v obou těchto kabinách je prakticky hlavním nositelem tepelné energie. Tím lze vysvětlit funkční shodu v konečném účinku použití prostředí těchto kabin. Klást infrakabinu na „lepší místo“ před saunovou kabinu a naopak je nesprávné. Jestliže existují rozdíly, jsou zřetelné jen ve věcných okolnostech, týkajících se materiální stránky kabin a v reklamním vysvětlování účinku ir.
V obchodní reklamě dochází totiž nepřesnými informacemi až k matení klientů. K ospravedlnění tohoto jednání se komerce odvolává na nutnost lépe konkurovat. To jistě není odsouzeníhodné, nicméně i reklama vyžaduje přesné pojmenování materiálního substrátu a činnosti nabízených produktů. Saunologům jde proto o snahu přesvědčit, že vše, co jakkoli poskytuje teplo se nemá nenazývat saunou a saunováním jakoukoli ohřívající činnost. Bohužel v reklamě, zejména infrakabin (často ještě nesprávně nazývaných „infrasauna“), převažují nejen obecné informace o vlivu tepla, ale dokonce i medicínské indikace k léčbě ir, převzaté bohužel jen z prospektů zahraničních firem a opomíjející zkušenosti a názory domácích odborníků. Z titulu tohoto textu protro vyplývá, že postupně srovnám:

a/ věcné rozdíly infrakabiny a saunové kabiny:

připomínka z historie
infračervené paprsky jsou součástí životodárného slunečního záření i termogenních přírodních úkazů (blesků, teplých zřídel). Primitivní horkovzdušné chýše nomádských lovců a sběračů v pravěku, jakož i savu-sauny, baně, ini-zýpí, temazcali, hamamy, lakonika a termy, vzniklé jakmile se člověk stal chovatelem dobytka, zemědělcem a měšťanem jsou dokladem spoutání tepelné energie člověkem k vlastní potřebě. S hlediska časové posloupnosti je sauna a tím tedy i její moderní provedení - saunová kabina známa nejméně tisíc let. Infrazářiče –a nejen v infrakabině- zná člověk teprve několik desítek let. Není dehonestující tvrzení, že saunová kabina i infrakabina jsou jenom napodobením prastaré niomádské chýše z proutí, nýbrž pochvala za praktické poznání, dodržení a uplatnění principů termokinetiky novátorským způsobem. V té věci poukazuji na perfektní saunové kabiny, elektricky vytápěné a na infrazářiče, uzpůsobené k zahřívání kosmonautů ve vesmírných korábech.

Forma kabiny
je potřeba znát rozdíly mezi oběma produkty a pochopit, že sauna je jenom sauna a infrakabina moderní teplodárný zdroj. Pokud se však týká formy obou kabin jsou rozdíly v kapacitě, stavebního provedení. Na první pohled lze říci, že infrakabina je po této stránce miniaturizovaná saunová kabina. Žertem podezírám výrobce, že psychologicky využívá sympatií obecenstva pro saunovou kabinu k zisku klientů pro infrakabinu a že i proto ji nazývá „infrasaunou“.

Ø infrakabinu tvoří vzdušný prostor, obložený zevnitř dřevem různého původu a zvenčí libovolným dřevem i plasty. Speciální dřevo s vysokou absorpční schopností se nevyžaduje, ostatně infrazářiče mohou být instalovány všude.

Ø saunová kabina je právě tak opatřena vnitřní výdřevou, o jejímž výběru rozhoduje schopnost výrazné absorbce vlhkosti, aby byla zajištěna kvalita saunové lázně (zejména suchost vzduchu). K přirozenému větrání slouží ventilační otvory ve stěnách kabiny. Vnější plášť kabiny tvoří buď libovolné dřevo, plasty či zdící elementy.

Velikost kabiny
kapacita každé z kabin je dána především její velikostí.

Ø kapacita infrakabiny je dána počtem infrazářičů a obvykle se pohybuje mezi 1,8 m3 – 3,6 m3. Tak umožňuje ohřívání 2-3 sedících osob. Tím je predisponováno spíše individuelní použivání infrakabiny.
(Pozn. Pokud se pro infrakabinu používá názvu „infrasauna“ , pak také kvůli těmto jejím rozměrům nemá oprávnění jej používat, protože neodpovídají normám platným pro kapacitu veřejné sauny. V německu bylo soudně dosaženo, že se z důvodů matení klientů nesmí používat výrazu „sauna“ pro infrakabinu.)

Ø v horkovzdušné kabině sauny musí být podle hygiernických směrnic zajištěn prostor 2 m3 na 1 osobu a dvojnásobek v ochlazovně a šatně. Je tím umožněn pohodlný a bezpečný pobyt saunujících se v horké části saunové lázně (saunování se). Kapacitu saunové kabiny lze proto libovolně připravit podle potřeb plánovaného provozu. Za minimální se považuje kapacita malé rodinné saunové kabiny 5,25 m3, která vystačuje pro 2 ležící osoby. Velkokapacitní prohřívárna veřejné sauny pro 15 osob nemá přesahovat kapacitní maximum 30 m3. Zvolená kapacita saunové kabiny (prohřívárny) umožňuje poskytnout teplodárnou proceduru značnému množství klientů. Např. Ve velkokapacitní prohřívárně veřejné sauny se může saunovat relaxačním způsobem až 15 osob během jedné hodiny, případně iritačním či tonizačním způsobem až 30 osob.
Tento rozdíl velikostí určuje provozní užití té či oné kabiny a v provozech veřejných saun, ale i v rodinách má nesporně ekonomický dopad. V provozu veřejných saun nemůže infrakabina ve srovnání s velkokapacitní saunou zajistit masivní provoz a úspory energie provozu infrakabin by nenahradily příjem, plynoucí z možného velkého počtu klientů. Její individuální použití však může úspory přinést.

Umístění
průmysl teplodárných produktů má zásluhu v to, že dnes umožňuje velkému počtu lidí využívat blahodárného vlivu tepla.

Ø infrakabina pro svou kapacitu má tu výhodu, že se může přiblížit lidské potřebě prohřátí člověku co nejtěsněji. Vzhledem k velikosti, snadnému a lacinému připojení k energii může být prakticky všude. Infrazářiče byly i v kosmických družicích a není problém, aby zastaly funkci starobylých kachlových kamen v kterékoli domácnosti a formu předehřátí v kterémkoli sportovním, rehabilitačním či regeneračním zařízení.

Ø saunová kabina je vždy jen součástí kompletní sauny a k tomu potřebuje vhodný prostor. V rodiných obydlích k tomu stačí místnost aspoň 4m x 4m, kde lze vedle kabiny (až 2m x 2m) umístit ještě minimálně sprchový a šatnový kout a umožnit přístup do ochlazovacího prostoru či domácímu fitness-centru. Sauna má být určitým „územním“ královstvím pro sebe sama a člověku pomocníkem vytváření racionálního osobního stylu života. Není jen místem k pouhému ohřátí kůže, nýbrž k prohřátí celého organizmu se všem i dalšími důsledky tohoto počínání.


Vybavení interiéru kabin
nábytkové vybavení obou kabin se vzájemně neliší. Rozdíl je ve formě a provedení tepelných zdrojů.

Ø součástí prostoru infrakabiny jsou lavice a infrazářiče. Zářiče, které se dnes nabízejí jsou perfektní. Jejich jedinou nevýhodou je, že vzhledem k omezené ploše dopadu parsků jich musí být více, aby pokryly co největší plochu tělesného povrchu.

Ø laťová lehátka saunové kabiny jsou uspořádána do 2 nebo 3 stupňů pryčny. Jádrem saunové kabiny je akumulační saunové topidlo.
.
(Pozn.: pokud se týká hudební aparatury a osvětlujících efektů, jimiž jsou některé kabiny vybavovány, je jejich zařazení poplatno představám výrobců o obchodním zisku. Hudby, případně mluveného slova i světelných efektů se v infrakabině. Používá k odrušení nepříjemných pocitů horka a kvůli zkrácení lhůty, určené pro prohřívání v saunové kabině je to naprosto proti smyslu saunování se).

Investice a provozní náklady
ceníky firem ukazují, že investiční náklady na pořízení zvolené kabiny se od sebe příliš neliší. Rozhodnutí, který teplodárný zdroj si vybrat, odvisí od „hloubky kapsy“ klienta. S přihlédnutím ke požadované kapacitě kabiny jsou však investiční náklady na saunovou kabinu o střední i velké kapacitě nižšší.

Ø přesvědčujícím argumentem pro pořízení infrakabiny je výše provozních nákladů, zejména za energii.

Krytí nákladů za energii při provozu saunové kabiny se nemůže rovnat nízkým nákladům za provoz infrakabiny. To musí brát každý zájemce o saunovou kabinu v úvahu. Ekonomická hodnota saunové kabiny tkví až v jejím celkovém bezprostředním i dlouhodobém účinku na zdravotní kondici uživatele, získanopu pravidelným saunováním se.

B/ účinek ir

užití
v praxi mohou být obě kabiny použity jako pouhé ohřevné kabiny, použitelné před masáží, rehabilitačním cvičením, plaváním, sportovní hrou, finskou stezkou zdatnosti apod.
(Pozn.: už zkusmé použití saunové lázně před dalšími aktivitami obvykle zaujme každého tak, že jí většinou začne používat samostatně a plně podle regulí správného saunování se. Zde vzniká otázka, zda se nákladnější provoz i malé saunové kabiny nevyrovná či nevyplatí ziskem psychosomatického efektu a preventivního důsledku saunování se. Tím nijak nezmenšuji účinek a význam předehřátí v infrakabině.)

Ø činnost infrazářičů umožˇnuje využít hlavního způsobu použití infrakabiny - totiž individuálního a rychlého ohřátí před další aktivitou.

Ø skutečné saunování se v saunové kabině je důsledná procedura, vyžadující dodržení všech zásad postupu správného saunování se. Především v tom se pobyt v saunové kabině a v celé sauně zásadně liší od pobytu v infrakabině.

Infračervená radiace
je elektromagnetické záření, které po výstupu ze zdroje prostupuje vzduchem a teprve po dopadu na pevný předmět se mění v tepelnopu energii. Je-li výkon zdroje nastaven na 50°c, nejde o teplotu vzduchu (zřejmě je to teplotu na neodstíněném teploměru v blízkosti těla), pak skutečně se na tuto teplotu se zahřeje místo na kůži dopadu svazku paprsků.

Ø chceme-li v infrakabině zasáhnout větší plochu povrchu těla, pak musí být k dispozici více zářičů. Místa, kam paprsky nedopadají, proto je nutné měnit polohu těla. Odvrácené plochy těla a do dýchací cesty) nejsou tepelnému stimulu vystaveny.

Ø v saunové kabině je přímá radiace velmi omezena, topný zdroj ohřívá proud vzduchu, nasávaný zvenčí a procházející žhavým jádrem topidla. Druhotně se ohřívá výdřeva a nábytek saunové kabiny. Zahřátý vzduch je v kontaktu prakticky s celým povrchem kůže a také sliznice dýchacích cest. Partie těla, odvrácené od kontaktu s přímým sáláním topidla jsou zahřívány druhotným sáláním a sdílením ze dřeva. Teplota dřeva je vzhledem k jeho neobvyklým fyzikálním vlastnostem přijatelná. I na horký povrch dřevěného obložení stěn saunové kabiny se může saunující se opřít.
(Pozn.: je potřeba ještě říci, že denní. Léta trvající vystavovaní např. Kůže či očí ir může vést k jejich poškození. U moderních infrazářičů není tento vliv zatím prokázán a zřejmě ani nebude díky omezení tohoto rizika technickou kvalitouě infrazářičů. Používání brýlí v infrakabině proti infračervené radiaci je ale prozíravé a na místě. Právě tak dvojí kryt saunového topidla v saunové kabině.)


Způsob transportu tepla
mezi sáláním (ir) a dalšími formami transportu tepla v kabinách je rozdíl především v podílu množství tepla, předávaného tepelnými zdroji a míře tepelné tolerance ir (270 mw/cm2)..

Ø v infrakabině činí podíl přímého sálání až 75% - 85%, někdo udává až 95% (tj. 750 – 1000 w). K dopadu ir na povrch těla dochází však jen v rozsahu průměru celistvého svazku paprsků ir. Tím je právě místo dopadu ir vystaveno náročnému působení tepla. Míry tepelné tolerance je vzhledem k celkové ploše tělesného povrchu dosaženo na malé ploše kůže.

Ø v saunové kabině tvoří podíl sálání 40% – 60% (tj. Asi 400-600 w). Většinou jde o rozptýlené nepřímé sálání z mnoha míst vybavení saunové kabiny (nábytku, stěn a topidla). Na moderní konstrukci dvojího krytu pláště topidla záleží, jak je přímé sálaní minimalizováno. Ve zbývajících 35-55% je teplo převáděno konvekcí (prouděním vzduchu) a v několika zbývajících % kondukcí (sdílením z pevných předmětů). V tom je velká výhoda, že v duchu termokinetických principů je hypertermická, tj. 60°c vysoká teplota vzduchu v saunové kabině zpočátku vždy příjemná, po určitou dobu únosná a fyziologicky produktivní. Rozsah přestupu energie je 486mw a na celkový rozměr plochy tělesného povrchu (činí 1,8 m). Je schopen zvýšit tělesnou teplotu na potřebných 38°c za 10 – 15 minut.

Poloha těla při ohřívání
pro náležitý fyziologický efekt prohřívání vyhovuje nejlépe poloha těla vleže.

Ø v infrakabině je nutno vzhledem ke kapacitě kabiny a umístění zářičů volit polohu v sedě, případně ve stoje, má-li být poskytnuta co největší plocha pro dopad ir.

Ø v saunové kabině se používá k prohřívání polohy vleže, která je z hlediska srdeční práce nejméně náročná, umožňuje rovnoměrné prohřívání celého těla a navíc má vysokou relaxační hodnotu. Vzhledem k tomu, že v duchu fyzikálních zákonů je vzduch v saunové kabině rozvrstven do izoterm vertikálně teplotně odlišných, je saunujícím se umožněno vybrat si vyhovující pásmo kprohřívání. Nejčastěji je to pásmo v úrovni druhého stupně pryčny na lehátku ve zvolené výšce nad podlahou (tj. Asi 90 cm nad podlahou),. Teplota vzduchu se zde pohybuje kolem 50-60°c.
(Pozn.: v reklamách infrakabin se tvrdošíjně objevuje poukaz na zatěžující teplotu 100°c v saunové kabině, které je saunující se prý vystaven. Jde o zcela chybný argument, protože teplota 100°c je pouze těsně pod stropem kabiny, kde se člověk nepohybuje a teplota vzduchu v saunové kabině se vertikálně snižuje až na 40°c nad podlahou. Teplota prohřívacího pásma je ve skutečnosti shodná s kontaktní teplotou při ir).

C/ celkový účinek

ø v infrakabině k němu dochází jedině konsenzuálně, protože organizmus reaguje na zahřátí malého sektoru povrchu kůže s určitou časovou prodlevou. Teprve přenosem tepla krví do nitra organizmu dochází ke zvýšení celkové teploty. Proto v návodech k postupu pobytu v infraskabině jsou doporučovány časové expozice ir až 30 – 4o minut.

Ø v saunové kabině lze dosáhnout potřebného celkového prohřátí (celého povrchu kůže a sliznice dýchacích cest horkým vzduchem. (Vzduch je adekvátním životním prostředím člověka a zahřátí trvá krátce - do 15 minut). Díky totálnímu kontaktu kůže a sliznice dýchacích cest s hypertermickou teplotou dochází v saunové lázni k rychlému, přechodnému a tedy méně náročnému ovlivnění fyziologických reakcí organizmu. Termoregulační děje cévního a potního systému zajišťují , aby vzestup vnitřní teploty nebyl prudký a vyvolávají navíc vznik důležitých neurohormonálních reakcí a imunomodulace, typických pro aplikaci termogenních stimulů.

D/ chybná tvrzení

ø ve snaze zdůraznit „převahu“ infrakabiny nad jiným teplodárným (a navíc teploberným zdrojem, tedy saunou) se v prospektech propagace se udávají nesprávné fyziologické údaje o vlivu saunové lázně i o působení infračervené radiace. Např. Tvrzení, že radiace prostupuje do hloubi až 4 cm v kůži, svalech a kloubech neopovídá skutečnosti. Údaje evropských fyziologtů a fyziatrů hovoří o maximu průniku infračervené radiace do hloubi kůže od 4 – 9 mm. Záření se na povrchu kůže většinou odráží. Jen ty paprsky, které proniknou v uvedené míře do hlubších tělesných partií, způsobí ohřátí krve v drobných cévách. Zvýšení teploty orgánů pod kůži i v nitru organizmu je záležitostí konvekčního transportu tepla krví z periferie. Ale i to má vždy význam, protože každá přiměřená aplikace tepla je fyziologicky výhodná.
(Pozn.:v základním propagačním materiálu amerického výrobce infrakabin, který převzali i
naši výrobci a prodejci, jsou obecné účinky bohužel vydávány i za cílený účinek ir a nevyhýbají se zveřejňování zdravotních indikací u mnoha nemocí jako důvodu k zakoupení kterékoli kabiny. Nepodložená tvrzení mohou však vyvolat neodpovídající očekávání nemocných. Ani rakovinu, ani čerstvou chřipku, ani jakýkoli úraz. Žádný saunolog netvrdí, že saunová lázeň tyto nemoci vyléčí. A to platí i pro účinek ir v infrakabině. V letácích českých firem jsou však převzaty mnohé údaje, zřejmě bez konzulatce s našimi odborníky. Soudím, že by propagace saunové kabiny i infrakabiny neměla obsahovat jakékoli nabízení léčby těmito produkty. Nechť výrobci i prodejci kabin přesvědčí zájemce o teplodárné produkty především kvalitou a účelností kabin, které –jak vím- konkurují zdatně významným zahraničním producentům. A dodávám – mnohdy je překonávají
jednoduchou elegancí zpracovaného dřeva domácí provenience, nápaditosí drobných vylepšení ve vybavení a chvályhodnou snahou prosadit teplodárné zdroje všude tam, kde je to možné, aby je mohli používat ti, kteří jsou toho schopni.
Keep sauning!

Antonín Mikolášek, nestor saunování v česku - 
30/11/05:

Jaké jsou rozdíly mezi vystavení se infračervené radiaci v infrakabině a saunové kabině

soudě podle údajů v reklamních materiálech, mají stále mnozí výrobci, prodejci a přívrženci teplodárných zdrojů potíže s odlišením věcné podstaty a působení fyziologického vlivu infračervené radiace (dále ir), ke které dochází po pobytu člověka jak v saunové kabině, tak v ohřevné kabiné s infrazářiči (dále infrakabině). Jednou z forem transportu tepla na člověka je infračervená radiace a v obou těchto kabinách je prakticky hlavním nositelem tepelné energie. Tím lze vysvětlit funkční shodu v konečném účinku použití prostředí těchto kabin. Klást infrakabinu na „lepší místo“ před saunovou kabinu a naopak je nesprávné. Jestliže existují rozdíly, jsou zřetelné jen ve věcných okolnostech, týkajících se materiální stránky kabin a v reklamním vysvětlování účinku ir.
V obchodní reklamě dochází totiž nepřesnými informacemi až k matení klientů. K ospravedlnění tohoto jednání se komerce odvolává na nutnost lépe konkurovat. To jistě není odsouzeníhodné, nicméně i reklama vyžaduje přesné pojmenování materiálního substrátu a činnosti nabízených produktů. Saunologům jde proto o snahu přesvědčit, že vše, co jakkoli poskytuje teplo se nemá nenazývat saunou a saunováním jakoukoli ohřívající činnost. Bohužel v reklamě, zejména infrakabin (často ještě nesprávně nazývaných „infrasauna“), převažují nejen obecné informace o vlivu tepla, ale dokonce i medicínské indikace k léčbě ir, převzaté bohužel jen z prospektů zahraničních firem a opomíjející zkušenosti a názory domácích odborníků. Z titulu tohoto textu protro vyplývá, že postupně srovnám:

a/ věcné rozdíly infrakabiny a saunové kabiny:

připomínka z historie
infračervené paprsky jsou součástí životodárného slunečního záření i termogenních přírodních úkazů (blesků, teplých zřídel). Primitivní horkovzdušné chýše nomádských lovců a sběračů v pravěku, jakož i savu-sauny, baně, ini-zýpí, temazcali, hamamy, lakonika a termy, vzniklé jakmile se člověk stal chovatelem dobytka, zemědělcem a měšťanem jsou dokladem spoutání tepelné energie člověkem k vlastní potřebě. S hlediska časové posloupnosti je sauna a tím tedy i její moderní provedení - saunová kabina známa nejméně tisíc let. Infrazářiče –a nejen v infrakabině- zná člověk teprve několik desítek let. Není dehonestující tvrzení, že saunová kabina i infrakabina jsou jenom napodobením prastaré niomádské chýše z proutí, nýbrž pochvala za praktické poznání, dodržení a uplatnění principů termokinetiky novátorským způsobem. V té věci poukazuji na perfektní saunové kabiny, elektricky vytápěné a na infrazářiče, uzpůsobené k zahřívání kosmonautů ve vesmírných korábech.

Forma kabiny
je potřeba znát rozdíly mezi oběma produkty a pochopit, že sauna je jenom sauna a infrakabina moderní teplodárný zdroj. Pokud se však týká formy obou kabin jsou rozdíly v kapacitě, stavebního provedení. Na první pohled lze říci, že infrakabina je po této stránce miniaturizovaná saunová kabina. Žertem podezírám výrobce, že psychologicky využívá sympatií obecenstva pro saunovou kabinu k zisku klientů pro infrakabinu a že i proto ji nazývá „infrasaunou“.

Ø infrakabinu tvoří vzdušný prostor, obložený zevnitř dřevem různého původu a zvenčí libovolným dřevem i plasty. Speciální dřevo s vysokou absorpční schopností se nevyžaduje, ostatně infrazářiče mohou být instalovány všude.

Ø saunová kabina je právě tak opatřena vnitřní výdřevou, o jejímž výběru rozhoduje schopnost výrazné absorbce vlhkosti, aby byla zajištěna kvalita saunové lázně (zejména suchost vzduchu). K přirozenému větrání slouží ventilační otvory ve stěnách kabiny. Vnější plášť kabiny tvoří buď libovolné dřevo, plasty či zdící elementy.

Velikost kabiny
kapacita každé z kabin je dána především její velikostí.

Ø kapacita infrakabiny je dána počtem infrazářičů a obvykle se pohybuje mezi 1,8 m3 – 3,6 m3. Tak umožňuje ohřívání 2-3 sedících osob. Tím je predisponováno spíše individuelní použivání infrakabiny.
(Pozn. Pokud se pro infrakabinu používá názvu „infrasauna“ , pak také kvůli těmto jejím rozměrům nemá oprávnění jej používat, protože neodpovídají normám platným pro kapacitu veřejné sauny. V německu bylo soudně dosaženo, že se z důvodů matení klientů nesmí používat výrazu „sauna“ pro infrakabinu.)

Ø v horkovzdušné kabině sauny musí být podle hygiernických směrnic zajištěn prostor 2 m3 na 1 osobu a dvojnásobek v ochlazovně a šatně. Je tím umožněn pohodlný a bezpečný pobyt saunujících se v horké části saunové lázně (saunování se). Kapacitu saunové kabiny lze proto libovolně připravit podle potřeb plánovaného provozu. Za minimální se považuje kapacita malé rodinné saunové kabiny 5,25 m3, která vystačuje pro 2 ležící osoby. Velkokapacitní prohřívárna veřejné sauny pro 15 osob nemá přesahovat kapacitní maximum 30 m3. Zvolená kapacita saunové kabiny (prohřívárny) umožňuje poskytnout teplodárnou proceduru značnému množství klientů. Např. Ve velkokapacitní prohřívárně veřejné sauny se může saunovat relaxačním způsobem až 15 osob během jedné hodiny, případně iritačním či tonizačním způsobem až 30 osob.
Tento rozdíl velikostí určuje provozní užití té či oné kabiny a v provozech veřejných saun, ale i v rodinách má nesporně ekonomický dopad. V provozu veřejných saun nemůže infrakabina ve srovnání s velkokapacitní saunou zajistit masivní provoz a úspory energie provozu infrakabin by nenahradily příjem, plynoucí z možného velkého počtu klientů. Její individuální použití však může úspory přinést.

Umístění
průmysl teplodárných produktů má zásluhu v to, že dnes umožňuje velkému počtu lidí využívat blahodárného vlivu tepla.

Ø infrakabina pro svou kapacitu má tu výhodu, že se může přiblížit lidské potřebě prohřátí člověku co nejtěsněji. Vzhledem k velikosti, snadnému a lacinému připojení k energii může být prakticky všude. Infrazářiče byly i v kosmických družicích a není problém, aby zastaly funkci starobylých kachlových kamen v kterékoli domácnosti a formu předehřátí v kterémkoli sportovním, rehabilitačním či regeneračním zařízení.

Ø saunová kabina je vždy jen součástí kompletní sauny a k tomu potřebuje vhodný prostor. V rodiných obydlích k tomu stačí místnost aspoň 4m x 4m, kde lze vedle kabiny (až 2m x 2m) umístit ještě minimálně sprchový a šatnový kout a umožnit přístup do ochlazovacího prostoru či domácímu fitness-centru. Sauna má být určitým „územním“ královstvím pro sebe sama a člověku pomocníkem vytváření racionálního osobního stylu života. Není jen místem k pouhému ohřátí kůže, nýbrž k prohřátí celého organizmu se všem i dalšími důsledky tohoto počínání.


Vybavení interiéru kabin
nábytkové vybavení obou kabin se vzájemně neliší. Rozdíl je ve formě a provedení tepelných zdrojů.

Ø součástí prostoru infrakabiny jsou lavice a infrazářiče. Zářiče, které se dnes nabízejí jsou perfektní. Jejich jedinou nevýhodou je, že vzhledem k omezené ploše dopadu parsků jich musí být více, aby pokryly co největší plochu tělesného povrchu.

Ø laťová lehátka saunové kabiny jsou uspořádána do 2 nebo 3 stupňů pryčny. Jádrem saunové kabiny je akumulační saunové topidlo.
.
(Pozn.: pokud se týká hudební aparatury a osvětlujících efektů, jimiž jsou některé kabiny vybavovány, je jejich zařazení poplatno představám výrobců o obchodním zisku. Hudby, případně mluveného slova i světelných efektů se v infrakabině. Používá k odrušení nepříjemných pocitů horka a kvůli zkrácení lhůty, určené pro prohřívání v saunové kabině je to naprosto proti smyslu saunování se).

Investice a provozní náklady
ceníky firem ukazují, že investiční náklady na pořízení zvolené kabiny se od sebe příliš neliší. Rozhodnutí, který teplodárný zdroj si vybrat, odvisí od „hloubky kapsy“ klienta. S přihlédnutím ke požadované kapacitě kabiny jsou však investiční náklady na saunovou kabinu o střední i velké kapacitě nižšší.

Ø přesvědčujícím argumentem pro pořízení infrakabiny je výše provozních nákladů, zejména za energii.

Krytí nákladů za energii při provozu saunové kabiny se nemůže rovnat nízkým nákladům za provoz infrakabiny. To musí brát každý zájemce o saunovou kabinu v úvahu. Ekonomická hodnota saunové kabiny tkví až v jejím celkovém bezprostředním i dlouhodobém účinku na zdravotní kondici uživatele, získanopu pravidelným saunováním se.

B/ účinek ir

užití
v praxi mohou být obě kabiny použity jako pouhé ohřevné kabiny, použitelné před masáží, rehabilitačním cvičením, plaváním, sportovní hrou, finskou stezkou zdatnosti apod.
(Pozn.: už zkusmé použití saunové lázně před dalšími aktivitami obvykle zaujme každého tak, že jí většinou začne používat samostatně a plně podle regulí správného saunování se. Zde vzniká otázka, zda se nákladnější provoz i malé saunové kabiny nevyrovná či nevyplatí ziskem psychosomatického efektu a preventivního důsledku saunování se. Tím nijak nezmenšuji účinek a význam předehřátí v infrakabině.)

Ø činnost infrazářičů umožˇnuje využít hlavního způsobu použití infrakabiny - totiž individuálního a rychlého ohřátí před další aktivitou.

Ø skutečné saunování se v saunové kabině je důsledná procedura, vyžadující dodržení všech zásad postupu správného saunování se. Především v tom se pobyt v saunové kabině a v celé sauně zásadně liší od pobytu v infrakabině.

Infračervená radiace
je elektromagnetické záření, které po výstupu ze zdroje prostupuje vzduchem a teprve po dopadu na pevný předmět se mění v tepelnopu energii. Je-li výkon zdroje nastaven na 50°c, nejde o teplotu vzduchu (zřejmě je to teplotu na neodstíněném teploměru v blízkosti těla), pak skutečně se na tuto teplotu se zahřeje místo na kůži dopadu svazku paprsků.

Ø chceme-li v infrakabině zasáhnout větší plochu povrchu těla, pak musí být k dispozici více zářičů. Místa, kam paprsky nedopadají, proto je nutné měnit polohu těla. Odvrácené plochy těla a do dýchací cesty) nejsou tepelnému stimulu vystaveny.

Ø v saunové kabině je přímá radiace velmi omezena, topný zdroj ohřívá proud vzduchu, nasávaný zvenčí a procházející žhavým jádrem topidla. Druhotně se ohřívá výdřeva a nábytek saunové kabiny. Zahřátý vzduch je v kontaktu prakticky s celým povrchem kůže a také sliznice dýchacích cest. Partie těla, odvrácené od kontaktu s přímým sáláním topidla jsou zahřívány druhotným sáláním a sdílením ze dřeva. Teplota dřeva je vzhledem k jeho neobvyklým fyzikálním vlastnostem přijatelná. I na horký povrch dřevěného obložení stěn saunové kabiny se může saunující se opřít.
(Pozn.: je potřeba ještě říci, že denní. Léta trvající vystavovaní např. Kůže či očí ir může vést k jejich poškození. U moderních infrazářičů není tento vliv zatím prokázán a zřejmě ani nebude díky omezení tohoto rizika technickou kvalitouě infrazářičů. Používání brýlí v infrakabině proti infračervené radiaci je ale prozíravé a na místě. Právě tak dvojí kryt saunového topidla v saunové kabině.)


Způsob transportu tepla
mezi sáláním (ir) a dalšími formami transportu tepla v kabinách je rozdíl především v podílu množství tepla, předávaného tepelnými zdroji a míře tepelné tolerance ir (270 mw/cm2)..

Ø v infrakabině činí podíl přímého sálání až 75% - 85%, někdo udává až 95% (tj. 750 – 1000 w). K dopadu ir na povrch těla dochází však jen v rozsahu průměru celistvého svazku paprsků ir. Tím je právě místo dopadu ir vystaveno náročnému působení tepla. Míry tepelné tolerance je vzhledem k celkové ploše tělesného povrchu dosaženo na malé ploše kůže.

Ø v saunové kabině tvoří podíl sálání 40% – 60% (tj. Asi 400-600 w). Většinou jde o rozptýlené nepřímé sálání z mnoha míst vybavení saunové kabiny (nábytku, stěn a topidla). Na moderní konstrukci dvojího krytu pláště topidla záleží, jak je přímé sálaní minimalizováno. Ve zbývajících 35-55% je teplo převáděno konvekcí (prouděním vzduchu) a v několika zbývajících % kondukcí (sdílením z pevných předmětů). V tom je velká výhoda, že v duchu termokinetických principů je hypertermická, tj. 60°c vysoká teplota vzduchu v saunové kabině zpočátku vždy příjemná, po určitou dobu únosná a fyziologicky produktivní. Rozsah přestupu energie je 486mw a na celkový rozměr plochy tělesného povrchu (činí 1,8 m). Je schopen zvýšit tělesnou teplotu na potřebných 38°c za 10 – 15 minut.

Poloha těla při ohřívání
pro náležitý fyziologický efekt prohřívání vyhovuje nejlépe poloha těla vleže.

Ø v infrakabině je nutno vzhledem ke kapacitě kabiny a umístění zářičů volit polohu v sedě, případně ve stoje, má-li být poskytnuta co největší plocha pro dopad ir.

Ø v saunové kabině se používá k prohřívání polohy vleže, která je z hlediska srdeční práce nejméně náročná, umožňuje rovnoměrné prohřívání celého těla a navíc má vysokou relaxační hodnotu. Vzhledem k tomu, že v duchu fyzikálních zákonů je vzduch v saunové kabině rozvrstven do izoterm vertikálně teplotně odlišných, je saunujícím se umožněno vybrat si vyhovující pásmo kprohřívání. Nejčastěji je to pásmo v úrovni druhého stupně pryčny na lehátku ve zvolené výšce nad podlahou (tj. Asi 90 cm nad podlahou),. Teplota vzduchu se zde pohybuje kolem 50-60°c.
(Pozn.: v reklamách infrakabin se tvrdošíjně objevuje poukaz na zatěžující teplotu 100°c v saunové kabině, které je saunující se prý vystaven. Jde o zcela chybný argument, protože teplota 100°c je pouze těsně pod stropem kabiny, kde se člověk nepohybuje a teplota vzduchu v saunové kabině se vertikálně snižuje až na 40°c nad podlahou. Teplota prohřívacího pásma je ve skutečnosti shodná s kontaktní teplotou při ir).

C/ celkový účinek

ø v infrakabině k němu dochází jedině konsenzuálně, protože organizmus reaguje na zahřátí malého sektoru povrchu kůže s určitou časovou prodlevou. Teprve přenosem tepla krví do nitra organizmu dochází ke zvýšení celkové teploty. Proto v návodech k postupu pobytu v infraskabině jsou doporučovány časové expozice ir až 30 – 4o minut.

Ø v saunové kabině lze dosáhnout potřebného celkového prohřátí (celého povrchu kůže a sliznice dýchacích cest horkým vzduchem. (Vzduch je adekvátním životním prostředím člověka a zahřátí trvá krátce - do 15 minut). Díky totálnímu kontaktu kůže a sliznice dýchacích cest s hypertermickou teplotou dochází v saunové lázni k rychlému, přechodnému a tedy méně náročnému ovlivnění fyziologických reakcí organizmu. Termoregulační děje cévního a potního systému zajišťují , aby vzestup vnitřní teploty nebyl prudký a vyvolávají navíc vznik důležitých neurohormonálních reakcí a imunomodulace, typických pro aplikaci termogenních stimulů.

D/ chybná tvrzení

ø ve snaze zdůraznit „převahu“ infrakabiny nad jiným teplodárným (a navíc teploberným zdrojem, tedy saunou) se v prospektech propagace se udávají nesprávné fyziologické údaje o vlivu saunové lázně i o působení infračervené radiace. Např. Tvrzení, že radiace prostupuje do hloubi až 4 cm v kůži, svalech a kloubech neopovídá skutečnosti. Údaje evropských fyziologtů a fyziatrů hovoří o maximu průniku infračervené radiace do hloubi kůže od 4 – 9 mm. Záření se na povrchu kůže většinou odráží. Jen ty paprsky, které proniknou v uvedené míře do hlubších tělesných partií, způsobí ohřátí krve v drobných cévách. Zvýšení teploty orgánů pod kůži i v nitru organizmu je záležitostí konvekčního transportu tepla krví z periferie. Ale i to má vždy význam, protože každá přiměřená aplikace tepla je fyziologicky výhodná.
(Pozn.:v základním propagačním materiálu amerického výrobce infrakabin, který převzali i
naši výrobci a prodejci, jsou obecné účinky bohužel vydávány i za cílený účinek ir a nevyhýbají se zveřejňování zdravotních indikací u mnoha nemocí jako důvodu k zakoupení kterékoli kabiny. Nepodložená tvrzení mohou však vyvolat neodpovídající očekávání nemocných. Ani rakovinu, ani čerstvou chřipku, ani jakýkoli úraz. Žádný saunolog netvrdí, že saunová lázeň tyto nemoci vyléčí. A to platí i pro účinek ir v infrakabině. V letácích českých firem jsou však převzaty mnohé údaje, zřejmě bez konzulatce s našimi odborníky. Soudím, že by propagace saunové kabiny i infrakabiny neměla obsahovat jakékoli nabízení léčby těmito produkty. Nechť výrobci i prodejci kabin přesvědčí zájemce o teplodárné produkty především kvalitou a účelností kabin, které –jak vím- konkurují zdatně významným zahraničním producentům. A dodávám – mnohdy je překonávají
jednoduchou elegancí zpracovaného dřeva domácí provenience, nápaditosí drobných vylepšení ve vybavení a chvályhodnou snahou prosadit teplodárné zdroje všude tam, kde je to možné, aby je mohli používat ti, kteří jsou toho schopni.
Keep sauning!
Antonín Mikolášek, nestor saunování v česku - http://ok-saunovani.webnode.cz/
30/11/05

30/11/05

Kategorie




Návštěvnost


TOPlist

Odkazy


Infrapenely

Moderní způsob vytápění pomocí infrapanelů.

Virtuální sídlo pro firmy

Sídla pro firmy a živnostníky v Brně a Praze. Virtuální trvalé pobyty.

Odkaz zde?

Chcete odkaz zde? Kontaktujte nás na AliasProfiCZ()gmail.com

Vyhledávání


Kontakty



Lumír Konečný
Tel.: 603 869 293
lum.konecny (zav) gmail . com

Kancelář:
Potocká 7, Brno Kohoutovice

Otevřeno:
středa 13.00 - 15.00
(po dohodě i jindy)

Náhodný obrázek



Copyright www.abc-bazeny-sauny.cz | Podmínky použití stránek a možnost citací textů ze stránek. | Reklama na poradenském fóru
Veškerý obsah je chráněn autorskými právy.