gototopgototop
Vítejte,
můžete se přihlásit nebo registrovat.    Nepamatujete si heslo?
DolůStránka: 1
Téma: Venkovní vlhká sauna po finském vzoru svépomocí
#1
Pavel (host)

Venkovní vlhká sauna po finském vzoru svépomocí 28/06/2010 15:57  
Dobrý den,
Nejdřív bych vám rád vyjádřil uznání za poradenské služby zdarma - to se jen tak nevidí.


Rád bych si svépomocí postavil venkovní srubovou saunu. Hodně jsem toho již načet, ale rád bych vás poprosil o kontrolu a o upřesnění nejasností.

Stěnu sauny budu tvořit srubové kuláky. Ty samozřejmě musí být natřeny chemikáliemi proti škůdcům a houbám. Přímo na kuláky dám minerální vatu, pak hliníkovou fólii k odizolování vlhkosti a nakonec palubky.
V tomto případě se ve spárech kuláků bude tvořit vzduchová kapsa.

1) Je to v pořádku, nebo by bylo lepší pro stavbu použít materiál s hranatým průřezem.

2) Vadí v tomto případě chemikálie, kterými jsou napušténé venkovní zdi?

Saunu plánuji po finském způsobu - kamna na dřevo s kameny - vedle nádrž na vodu.
-> sauna nebude tak teplá, ale bude velmi vlhká.
3) saunové dřevo (topol, smrk) dokáže odolávat takové vlhkosti?

4) Dále by mě zajímalo, jak se připevní palubky. - Předpokládám, že se jednoduše přibijí hřebíčky skrze izolaci. Mám pravdu nebo se to řeší jinak aby nedocházelo k destrukci izolační fólie?


5) K odvětrávání plánuji použít jen jeden otvor do předsíně. Stačí to takto?

Předem děkuji za odpovědi.
 
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
#2
Pavel (host)

Re:Venkovní vlhká sauna po finském vzoru svépomocí 28/06/2010 16:06  
Zapoměl jsem ještě dodat:

Podlaha by byla čistě jen betonová svažující se ke kanálku na odvod případné vody.

Stačí to takto bez izolace? Případně stačilo by na betonovou podlahu přes nějaké sokly ještě položit podlahu z palubek?
 
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
#3
Pavel (host)

Re:Venkovní vlhká sauna po finském vzoru svépomocí 28/06/2010 16:10  
Opravdu už poslední dovětek na který jsem zapoměl.

Nikde jsem tu nenašel jak se řeší izolace komínu. Jak je možné odizolovat komín od střechy aby nedocházelo k poškození materiálu.

Ještě jednou děkuji za odpověď.
Pavel
 
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
#4
Pavel Dostál (Administrátor)
Administrátor
Příspěvky: 1242
graph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Pohlaví: Muž Bazény, sauny Narozeniny: 01.01.1974
Re:Venkovní vlhká sauna po finském vzoru svépomocí 29/06/2010 19:36 Karma: 3
Dobrý den, níže uvádím naše názory.



Dobrý den,
Nejdřív bych vám rád vyjádřil uznání za poradenské služby zdarma - to se jen tak nevidí.


Děkujeme za kladné hodnocení.
Vstřícnost k návštěvníkům je určitě nejlepší reklama a poradenství byť zdarma buduje důvěru v náš kolektiv a naši společnost.
Jinak k Vašim otázkám:


Rád bych si svépomocí postavil venkovní srubovou saunu. Hodně jsem toho již načet, ale rád bych vás poprosil o kontrolu a o upřesnění nejasností.

Stěnu sauny budu tvořit srubové kuláky. Ty samozřejmě musí být natřeny chemikáliemi proti škůdcům a houbám. Přímo na kuláky dám minerální vatu, pak hliníkovou fólii k odizolování vlhkosti a nakonec palubky.
V tomto případě se ve spárech kuláků bude tvořit vzduchová kapsa.

1) Je to v pořádku, nebo by bylo lepší pro stavbu použít materiál s hranatým průřezem.


Osobně se domnívám, že hranaté by byly lepší, minimálně je trochu zhoblovat, aby na sebe lépe dosedly. Už z důvodů, že mezi nimi bude menší mezera a tak toho méně poleze dovnitř. (hmyz)



2) Vadí v tomto případě chemikálie, kterými jsou napušténé venkovní zdi?


V zásadě by dřevo v sauně nemělo být jakkoliv ipregnováno, minimálně to vnitřní. Možná bych ve Vašem případě kuláče napustil, ale za ně bych ještě natloukl ještě nějaké levné palubky a tu mezeru trochu odvětral. Pak bych udělal podkladní rošt a mezi něj vatu, přes ní izolaci z hliníku a nakonec vnitřní palubky.


Saunu plánuji po finském způsobu - kamna na dřevo s kameny - vedle nádrž na vodu.
-> sauna nebude tak teplá, ale bude velmi vlhká.
3) saunové dřevo (topol, smrk) dokáže odolávat takové vlhkosti?


Myslím, že krátkodobá vlhkost nevadí a rychle to vyschne, s určitou degradací je potřeba počítat, ale podle mě to nebude nijak výrazné.


4) Dále by mě zajímalo, jak se připevní palubky. - Předpokládám, že se jednoduše přibijí hřebíčky skrze izolaci. Mám pravdu nebo se to řeší jinak aby nedocházelo k destrukci izolační fólie?


Ano, palubky se běžně nastřelují hřeby, nebo přibijí nebo šroubují vruty přes hliníkovou fólii.




5) K odvětrávání plánuji použít jen jeden otvor do předsíně. Stačí to takto?

Předem děkuji za odpovědi.




Odvětrání se provádí mezi lavicemi komínkem za palubkami s vývodem zhruba v 2m výšce. (komínový efekt, aby horký vzduch nešel rychle ven.)


Zapoměl jsem ještě dodat:

Podlaha by byla čistě jen betonová svažující se ke kanálku na odvod případné vody.

Stačí to takto bez izolace? Případně stačilo by na betonovou podlahu přes nějaké sokly ještě položit podlahu z palubek?


Když provedete kvalitní beton, tak může zůstat tak, ale většinou se obloží kachlemi a na ně se dá už jen odnímatelný rošt v místech, kde se chodí.




Opravdu už poslední dovětek na který jsem zapoměl.

Nikde jsem tu nenašel jak se řeší izolace komínu. Jak je možné odizolovat komín od střechy aby nedocházelo k poškození materiálu.

Ještě jednou děkuji za odpověď.
Pavel


Buď se komín vyzdí a pak se postupuje stejně jako u komínu v běžném RD. Nebo pokud jde roura přes stěnu, tak se nechá mezera, která se vyplní nehořlavou vatou, nebo nějakou nehořlavou izolací. Aby to vše nelezlo dovnitř a ven, tak se použije nehořlavá deska. Myslím, že se to jmenuje cetris, do ní se vyřízne otvor a překryje se tím část palubek a přišroubuje.

Nicméně návod na komín je bez záruky, protože nejsme kominíci a podobné sauny s kamny na dřevo jsme nestavěli.
 
Poslední úprava: 29/06/2010 19:38 Provedl: Pavel Dostál.
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
Zveřejňujeme soukromou a komerční inzerci.
Soukromý textový inzerát zde na fóru, cena 100 Kč za příspěvek na 1 měsíc.
Komerční textový inzerát zde na fóru s odkazem, cena 200,- Kč za příspěvek na 1 měsíc.
Slevy na více měsíců, nebo více inzerátů.
Příspěvek možno zadat do jakékoliv kategorie fóra.
NahoruStránka: 1




Návštěvnost


TOPlist

Odkazy


Infrapenely

Moderní způsob vytápění pomocí infrapanelů.

Virtuální sídlo pro firmy

Sídla pro firmy a živnostníky v Brně a Praze. Virtuální trvalé pobyty.

Odkaz zde?

Chcete odkaz zde? Kontaktujte nás na AliasProfiCZ()gmail.com

Vybíráme



Vyhledávání


Kontakty



Lumír Konečný
Tel.: 603 869 293
lum.konecny (zav) gmail . com

Kancelář:
Potocká 7, Brno Kohoutovice

Otevřeno:
středa 13.00 - 15.00
(po dohodě i jindy)

Náhodný obrázek


Copyright www.abc-bazeny-sauny.cz | Podmínky použití stránek a možnost citací textů ze stránek. | Reklama na poradenském fóru
Veškerý obsah je chráněn autorskými právy.